Dowling's Tables

This page is intended for those who are interested in learning Latin and following Dowling's Method. If you haven't done so already, visit that page first. Otherwise, this will be meaningless to you.

Dowling recommends cracking open 'any old Latin textbook' and reciting the tables in those books. This guide was made to eliminate the ambiguity of the words 'any old.' Mainly because there were some declensions I spent way too much time on, and others where I didn't spend nearly enough. Most of the words you see in this guide appear in Lingua Latīna.

An important disclaimer before we begin: I myself am actually working my way through Lingua Latīna as I write this guide, so you may see some adjustments to some explanations as I get a clearer understanding of the concepts.

Table of Contents

Nouns of the First Declension

Nouns of the first declension are (almost!) all feminine in gender. They are recognized by ending with an -a in the nominative singular.

Singular Plural
Nominative īnsula īnsulae
Genitive īnsulae īnsulārum
Dative īnsulae īnsulīs
Accusative īnsulam īnsulās
Ablative īnsulā īnsulīs
Sing. Plur.
Nom. prōvincia prōvinciae
Gen. prōvinciae prōvinciārum
Dat. prōvinciae prōvinciīs
Acc. prōvinciam prōvinciās
Abl. prōvinciā prōvinciīs
Sing. Plur.
Nom. syllaba syllabae
Gen. syllabae syllabārum
Dat. syllabae syllabīs
Acc. syllabam syllabās
Abl. syllabā syllabīs

Nouns of the Second Declension

Nouns of the second declension end in -us, -er, -um, and sometimes -ir (in the nominative singular.) They may be masculine or neuter in gender. Masculine nouns ending in -us are declined as follows:

Sing. Plur.
Nom. fluvius fluviī
Gen. fluviī fluviōrum
Dat. fluviō fluviīs
Acc. fluvium fluviōs
Abl. fluviō fluviīs
Sing. Plur.
Nom. ōceanus ōceanī
Gen. ōceanī ōceanōrum
Dat. ōceanō ōceanīs
Acc. ōceanum ōceanōs
Abl. ōceanō ōceanīs
Sing. Plur.
Nom. numerus numerī
Gen. numerī numerōrum
Dat. numerō numerīs
Acc. numerum numerōs
Abl. numerō numerīs

Masculine nouns ending in -er may be declined like this:

Sing. Plur.
Nom. puer puerī
Gen. puerī puerōrum
Dat. puerō puerīs
Acc. puerum puerōs
Abl. puerō puerīs
Sing. Plur.
Nom. vesper vesperī
Gen. vesperī vesperōrum
Dat. vesperō vesperīs
Acc. vesperum vesperōs
Abl. vesperō vesperīs

or like this:

Sing. Plur.
Nom. liber librī
Gen. librī librōrum
Dat. librō librīs
Acc. librum librōs
Abl. librō librīs
Sing. Plur.
Nom. culter cultrī
Gen. cultrī cultrōrum
Dat. cultrō cultrīs
Acc. cultrum cultrōs
Abl. cultrō cultrīs

Of these two declension styles, the liber style is far more common. Second declension nouns ending in -ir are rather rare. They are declined similarly to puer:

Sing. Plur.
Nom. vir virī
Gen. virī virōrum
Dat. virō virīs
Acc. virum virōs
Abl. virō virīs

The vast majority of neuters in the second declension end in -um. They are declined as follows:

Sing. Plur.
Nom. oppidum oppida
Gen. oppidī oppidōrum
Dat. oppidō oppidīs
Acc. oppidum oppida
Abl. oppidō oppidīs
Sing. Plur.
Nom. imperium imperia
Gen. imperiī imperiōrum
Dat. imperiō imperiīs
Acc. imperium imperia
Abl. imperiō imperiīs
Sing. Plur.
Nom. vocābulum vocābula
Gen. vocābulī vocābulōrum
Dat. vocābulō vocābulīs
Acc. vocābulum vocābula
Abl. vocābulō vocābulīs

For all neuters, the nominative and accusative are identical.

Adjectives of the First and Second Declensions

Adjectives of these declensions are declined just as the nouns are. Adjectives must agree in case and gender with the nouns they modify. They are declined as follows:

Masculine Feminine Neuter
Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. magnus magnī magna magnae magnum magna
Gen. magnī magnōrum magnae magnārum magnī magnōrum
Dat. magnō magnīs magnae magnīs magnō magnīs
Acc. magnum magnōs magnam magnās magnum magna
Abl. magnō magnīs magnā magnīs magnō magnīs
Masc. Fem. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. parvus parvī parva parvae parvum parva
Gen. parvī parvōrum parvae parvārum parvī parvōrum
Dat. parvō parvīs parvae parvīs parvō parvīs
Acc. parvum parvōs parvam parvās parvum parva
Abl. parvō parvīs parvā parvīs parvō parvīs

Remember: Adjectives must agree in case and gender with the nouns they modify. Here are some examples:

Sing. Plur.
Nom. puella parva puellae parvae
Gen. puellae parvae puellārum parvārum
Dat. puellae parvae puellīs parvīs
Acc. puellam parvam puellās parvās
Abl. puellā parvā puellīs parvīs
Sing. Plur.
Nom. puer bonus puerī bonī
Gen. puerī bonī puerōrum bonōrum
Dat. puerō bonō puerīs bonīs
Acc. puerum bonum puerōs bonōs
Abl. puerō bonō puerīs bonīs
Sing. Plur.
Nom. oppidum magnum oppida magna
Gen. oppidī magnī oppidōrum magnōrum
Dat. oppidō magnō oppidīs magnīs
Acc. oppidum magnum oppida magna
Abl. oppidō magnō oppidīs magnīs

Most, but not all nouns of the first declension are feminine. There are some exceptions, such as the word nauta which is masculine. The adjective must agree in gender with the noun it modifies:

Sing. Plur.
Nom. nauta malus nautae malī
Gen. nautae malī nautārum malōrum
Dat. nautae malō nautīs malīs
Acc. nautam malum nautās malōs
Abl. nautā malō nautīs malīs

Adjectives with masculine nominative singulars ending in -er, similarly to the nouns, can be declined like this:

Masc. Fem. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. pulcher pulchrī pulchra pulchrae pulchrum pulchra
Gen. pulchrī pulchrōrum pulchrae pulchrārum pulchrī pulchrōrum
Dat. pulchrō pulchrīs pulchrae pulchrīs pulchrō pulchrīs
Acc. pulchrum pulchrōs pulchram pulchrās pulchrum pulchra
Abl. pulchrō pulchrīs pulchrā pulchrīs pulchrō pulchrīs

or like this:

Masc. Fem. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. alter alterī altera alterae alterum altera
Gen. alterī alterōrum alterae alterārum alterī alterōrum
Dat. alterō alterīs alterae alterīs alterō alterīs
Acc. alterum alterōs alteram alterās alterum altera
Abl. alterō alterīs alterā alterīs alterō alterīs

And just like the nouns, the pulcher style is the more common of the two.

Nouns of the Third Declension

Nouns of the third declension are the most irregular. They can be any gender. Masculine and feminine nouns of the third declension may be declined as follows:

Sing. Plur.
Nom. arbor arbōrēs
Gen. arbōris arbōrum
Dat. arbōrī arbōribus
Acc. arbōrem arbōrēs
Abl. arbōre arbōribus
Sing. Plur.
Nom. leō leōnēs
Gen. leōnis leōnum
Dat. leōnī leōnibus
Acc. leōnem leōnēs
Abl. leōne leōnibus
Sing. Plur.
Nom. māter mātrēs
Gen. mātris mātrum
Dat. mātrī mātribus
Acc. mātrem mātrēs
Abl. mātre mātribus
Sing. Plur.
Nom. pāstor pāstōrēs
Gen. pāstōris pāstōrum
Dat. pāstōrī pāstōribus
Acc. pāstōrem pāstōrēs
Abl. pāstōre pāstōribus
Sing. Plur.
Nom. pater patrēs
Gen. patris patrum
Dat. patrī patribus
Acc. patrem patrēs
Abl. patre patribus
Sing. Plur.
Nom. vōx vōcēs
Gen. vōcis vōcum
Dat. vōcī vōcibus
Acc. vōcem vōcēs
Abl. vōce vōcibus

For each noun of the third declension, the nominative and genitive singular forms must be memorized. All forms other than the nominative singular are composed of the stem and the case ending. For the word vōx, the stem would be vōc-. For the word leō, the stem is leōn-. Here are some more examples:

homō, homin-
Sing. Plur.
Nom. homō homin|ēs
Gen. homin|is homin|um
Dat. homin|ī homin|ibus
Acc. homin|em homin|ēs
Abl. homin|e homin|ibus
pēs, ped-
Sing. Plur.
Nom. pēs ped|ēs
Gen. ped|is ped|um
Dat. ped|ī ped|ibus
Acc. ped|em ped|ēs
Abl. ped|e ped|ibus

Neuters are very similar to masculine and feminine nouns of this declension, but there are some subtle differences:

Sing. Plur.
Nom. corpus corpora
Gen. corporis corporum
Dat. corporī corporibus
Acc. corpus corpora
Abl. corpore corporibus
Sing. Plur.
Nom. flūmen flūmina
Gen. flūminis flūminum
Dat. flūminī flūminibus
Acc. flūmen flūmina
Abl. flūmine flūminibus

Some third declension nouns are declined differently. These nouns are called i-stems. These have slightly different endings for some of the forms. For all i-stems, the genitive plural ending -um becomes -ium. Here are some examples:

Sing. Plur.
Nom. dēns dentēs
Gen. dentis dentium
Dat. dentī dentibus
Acc. dentem dentēs
Abl. dente dentibus
Sing. Plur.
Nom. nūbēs nūbēs
Gen. nūbis nūbium
Dat. nūbī nūbibus
Acc. nūbem nūbēs
Abl. nūbe nūbibus
Sing. Plur.
Nom. ovis ovēs
Gen. ovis ovium
Dat. ovī ovibus
Acc. ovem ovēs
Abl. ove ovibus

For neuters, in addition to the -ium change, the ablative singular ending -e becomes and the nominative and accusative plural -a turns into -ia. Neuter i-stems are rather rare.

Sing. Plur.
Nom. mare maria
Gen. maris marium
Dat. marī maribus
Acc. mare maria
Abl. marī maribus
Sing. Plur.
Nom. animal animālia
Gen. animālis animālium
Dat. animālī animālibus
Acc. animal animālia
Abl. animālī animālibus

Adjectives of the Third Declension

Adjectives of the third declension are declined similarly to i-stems.

Masc./Fem. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. brevis brevēs breve brevia
Gen. brevis brevium brevis brevium
Dat. brevī brevibus brevī brevibus
Acc. brevem brevēs breve brevia
Abl. brevī brevibus brevī brevibus
Masc./Fem. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. fortis fortēs forte fortia
Gen. fortis fortium fortis fortium
Dat. fortī fortibus fortī fortibus
Acc. fortem fortēs forte fortia
Abl. fortī fortibus fortī fortibus

Masculine and feminine adjectives are declined like ovis but with an in the ablative singular. The neuter forms are declined exactly like mare.

Comparatives, on the other hand, are declined like 'normal' third declension nouns:

Masc./Fem. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. brevior breviōrēs brevius breviōra
Gen. breviōris breviōrum breviōris breviōrum
Dat. breviōrī breviōribus breviōrī breviōribus
Acc. breviōrem breviōrēs brevius breviōra
Abl. breviōre breviōribus breviōre breviōribus
Masc./Fem. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. longior longiōrēs longius longiōra
Gen. longiōris longiōrum longiōris longiōrum
Dat. longiōrī longiōribus longiōrī longiōribus
Acc. longiōrem longiōrēs longius longiōra
Abl. longiōre longiōribus longiōre longiōribus

The third declension is by far the most complicated. Make sure you take a moment to identify the stem of each word in this declension. Lingua Latīna is incredibly helpful in this regard. It will show you the stem of each word, and whether or not it is an i-stem. It also walks you through the process very slowly, over many chapters. It is still strongly advised you commit these tables to memory.

Nouns of the Fourth Declension

Most nouns of the fourth declension are masculine. Few are feminine, and even fewer are neuter. Masculine and feminine nouns are declined as follows:

Sing. Plur.
Nom. arcus arcūs
Gen. arcūs arcuum
Dat. arc arcibus
Acc. arcum arcūs
Abl. arcū arcibus
Sing. Plur.
Nom. exercitus exercitūs
Gen. exercitūs exercituum
Dat. exercit exercitibus
Acc. exercitum exercitūs
Abl. exercitū exercitibus
Sing. Plur.
Nom. passus passūs
Gen. passūs passuum
Dat. pass passibus
Acc. passum passūs
Abl. passū passibus

Neuters are declined like this:

Sing. Plur.
Nom. genū genua
Gen. genūs genuum
Dat. genū genibus
Acc. genū genua
Abl. genū genibus
Sing. Plur.
Nom. cornū cornua
Gen. cornūs cornuum
Dat. cornū cornibus
Acc. cornū cornua
Abl. cornū cornibus

Nouns of the Fifth Declension

All nouns of the fifth declension are feminine with the exception of diēs and merīdiēs, which are masculine. There are no neuters. They are declined as follows:

Sing. Plur.
Nom. faciēs faciēs
Gen. faciēī faciērum
Dat. faciēī faciēbus
Acc. faciem faciēs
Abl. faciē faciēbus
Sing. Plur.
Nom. diēs diēs
Gen. diēī diērum
Dat. diēī diēbus
Acc. diem diēs
Abl. diē diēbus
Sing. Plur.
Nom. glaciēs glaciēs
Gen. glaciēī glaciērum
Dat. glaciēī glaciēbus
Acc. glaciem glaciēs
Abl. glaciē glaciēbus

The word rēs has a short e in place of a long ē in the genitive and dative singular:

Sing. Plur.
Nom. rēs rēs
Gen. r rērum
Dat. r rēbus
Acc. rem rēs
Abl. rē rēbus

Common Irregular Nouns and Adjectives

Irregular nouns are not as common or as scary as you'd think. I saved this part for last because I think it is very important that you understand how the rules work before you try to break them.

Pronouns tend to be irregular, yet similar to eachother. Here is a common example; the 3rd person pronoun is:

Masc. Fem. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. is ea eae id ea
Gen. eius eōrum eius eārum eius eōrum
Dat. iīs iīs iīs
Acc. eum eōs eam eās id ea
Abl. iīs iīs iīs

For all genders, the genitive singular is eius and the dative singular is . All the other forms resemble the first and second declension endings, with some small differences. The masculine nominative plural is (instead of .) The dative and ablative plurals for all genders is iīs (instead of eīs.)

The 1st person, 2nd person, and reflexive pronouns respectively:

1st Person
Sing. Plur.
Nom. ego nōs
Gen. meī nōstrī
Dat. mihi nōbīs
Acc. nōs
Abl. nōbīs
2nd Person
Sing. Plur.
Nom. vōs
Gen. tuī vestrī
Dat. tibi vōbīs
Acc. vōs
Abl. vōbīs
Reflexive
Sing./Plur.
Gen. suī
Dat. sibi
Acc.
Abl.

There is no nominative form of the reflexive pronoun.

Here are some more important third person pronouns. First, the relative/interrogative pronoun:

Masc. Fem. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. quī quī quae quae quod quae
Gen. cuius quōrum cuius quārum cuius quōrum
Dat. cui quibus cui quibus cui quibus
Acc. quem quōs quam quās quod quae
Abl. quō quibus quā quibus quō quibus

The masculine nominative singular quī may also be quis. The neuter nominative/accusative quod may also be quid.

Now for some demonstrative pronouns:

Masc. Fem. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. hic haec hae hoc haec
Gen. huius hōrum huius hārum huius hōrum
Dat. huic hīs huic hīs huic hīs
Acc. hunc hōs hanc hās hoc haec
Abl. hōc hīs hāc hīs hōc hīs
Masc. Fem. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. ille illī illa illae illud illa
Gen. illīus illōrum illīus illārum illīus illōrum
Dat. illī illīs illī illīs illī illīs
Acc. illum illōs illam illās illud illa
Abl. illō illīs illā illīs illō illīs
Masc. Fem. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. ipse ipsī ipsa ipsae ipsum ipsa
Gen. ipsīus ipsōrum ipsīus ipsārum ipsīus ipsōrum
Dat. ipsī ipsīs ipsī ipsīs ipsī ipsīs
Acc. ipsum ipsōs ipsam ipsās ipsum ipsa
Abl. ipsō ipsīs ipsā ipsīs ipsō ipsīs

Numbers are adjectives. The word ūnus, meaning one, only has singular forms for obvious reasons. Likewise, duo (2) and trēs (3) only have plural forms. They are declined like this:

Masc. Fem. Neut.
Nom. ūnus ūna ūnum
Gen. ūnīus ūnīus ūnīus
Dat. ūnī ūnī ūnī
Acc. ūnum ūnam ūnum
Abl. ūnō ūnā ūnō
Masc. Fem. Neut.
Nom. duo duae duo
Gen. duōrum duārum duōrum
Dat. duōbus duābus duōbus
Acc. duōs duās duo
Abl. duōbus duābus duōbus
M./F. Neut.
Nom. trēs tria
Gen. trium trium
Dat. tribus tribus
Acc. trēs tria
Abl. tribus tribus

Most other numbers are either indeclineable or declined exactly like adjectives of the first and second declensions. The word mīlle, meaning 1000, has singular and plural forms which represent multiples of 1000. The declension is identical for all genders.

Sing. Plur.
Nom. mīlle mīlia
Gen. mīlle mīlium
Dat. mīlle mīlibus
Acc. mīlle mīlia
Abl. mīlle mīlibus

The Vocative and Locative Cases

There are technically 7 noun cases. The vocative and locative cases are often neglected because they show up far less frequently than the other 5 cases, and also have very specific uses. They show up infrequently enough that, in my opinion, you don't really need to spend too much time memorizing them. It isn't necessary to to study these as rigorously as the other known cases, but you should at least be aware of their existence.

The vocative case is used when addressing someone. If I say "Go away, Edward!" in Latin, 'Edward' would be rendered in the vocative case. For masculine nouns of the second declension ending in -us, the case ending is -e. Otherwise, the vocative ending is almost always identical to the nominative ending.

The locative case is used exclusively to refer to a location. It is almost always identical to the genetive ending.

Verb Conjugation

Verb conjugation in Latin can seem very intimidating, but thankfully Lingua Latīna takes it nice and slow. In fact, all indicative verbs are in the third person until chapter 15. My personal advice: Study the first conjugation first. Then note how each of the following conjugations are different. And take it SLOW. Slow and steady wins the race.

Verbs are divided into 4 groups, also called conjugations. They can be identified by their infinitive forms:

First Conjugation: cantāre, pulsāre; -āre
Second Conjugation: rīdēre, vidēre; -ēre
Third Conjugation: pōnere, sūmere; -ere
Fourth Conjugation venīre, dormīre; -īre

Some verbs of the third conjugation have an -iō in the first person present indicative active and are declined somewhat differently. Lingua Latīna generously points these out to you with marginal notes. There are also some common irregular verbs you need to learn. We will start with the most common irregular verb: esse (to be). More irregular verbs will be covered at the end.

The format for this section will be Tense Mood Voice.

Present Indicative Active

pulsāre
Sing. Plur.
1st. Pers. pulsō pulsāmus
2nd. Pers. pulsās pulsātis
3rd. Pers. pulsat pulsant
vidēre
Sing. Plur.
1st. Pers. vid vidēmus
2nd. Pers. vidēs vidētis
3rd. Pers. videt vident
pōnere
Sing. Plur.
1st. Pers. pōnō pōnimus
2nd. Pers. pōnis pōnitis
3rd. Pers. pōnit pōnunt
iacere -iō
Sing. Plur.
1st. Pers. iac iacimus
2nd. Pers. iacis iacitis
3rd. Pers. iacit iaciunt
audīre
Sing. Plur.
1st. Pers. aud audīmus
2nd. Pers. audīs audītis
3rd. Pers. audit audiunt
esse
Sing. Plur.
1st. Pers. sum sumus
2nd. Pers. es estis
3rd. Pers. est sunt

Present Indicative Passive

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsor pulsāmur
2nd. Pers. pulsāris pulsāminī
3rd. Pers. pulsātur pulsantur
Sing. Plur.
1st. Pers. videor vidēmur
2nd. Pers. vidēris vidēminī
3rd. Pers. vidētur videntur
Sing. Plur.
1st. Pers. pōnor pōnimur
2nd. Pers. pōneris pōniminī
3rd. Pers. pōnitur pōnuntur
Sing. Plur.
1st. Pers. iacior iacimur
2nd. Pers. iaceris iaciminī
3rd. Pers. iacitur iaciuntur
Sing. Plur.
1st. Pers. audior audīmur
2nd. Pers. audīris audīminī
3rd. Pers. audītur audiuntur

There is no passive voice of esse.

Imperfect Indicative Active

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsābam pulsābāmus
2nd. Pers. pulsābās pulsābātis
3rd. Pers. pulsābat pulsābant
Sing. Plur.
1st. Pers. vidēbam vidēbāmus
2nd. Pers. vidēbās vidēbātis
3rd. Pers. vidēbat vidēbant
Sing. Plur.
1st. Pers. pōnēbam pōnēbāmus
2nd. Pers. pōnēbās pōnēbātis
3rd. Pers. pōnēbat pōnēbant
Sing. Plur.
1st. Pers. iaciēbam iaciēbāmus
2nd. Pers. iaciēbās iaciēbātis
3rd. Pers. iaciēbat iaciēbant
Sing. Plur.
1st. Pers. audiēbam audiēbāmus
2nd. Pers. audiēbās audiēbātis
3rd. Pers. audiēbat audiēbant
Sing. Plur.
1st. Pers. eram erāmus
2nd. Pers. erās erātis
3rd. Pers. erat erant

Imperfect Indicative Passive

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsābar pulsābāmur
2nd. Pers. pulsābāris pulsābāminī
3rd. Pers. pulsābātur pulsābantur
Sing. Plur.
1st. Pers. vidēbar vidēbāmur
2nd. Pers. vidēbāris vidēbāminī
3rd. Pers. vidēbātur vidēbantur
Sing. Plur.
1st. Pers. pōnēbar pōnēbāmur
2nd. Pers. pōnēbāris pōnēbāminī
3rd. Pers. pōnēbātur pōnēbantur
Sing. Plur.
1st. Pers. iaciēbar iaciēbāmur
2nd. Pers. iaciēbāris iaciēbāminī
3rd. Pers. iaciēbātur iaciēbantur
Sing. Plur.
1st. Pers. audiēbar audiēbāmur
2nd. Pers. audiēbāris audiēbāminī
3rd. Pers. audiēbātur audiēbantur

Future Indicative Active

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsābō pulsābimus
2nd. Pers. pulsābis pulsābitis
3rd. Pers. pulsābit pulsābunt
Sing. Plur.
1st. Pers. vidēbō vidēbimus
2nd. Pers. vidēbis vidēbitis
3rd. Pers. vidēbit vidēbunt
Sing. Plur.
1st. Pers. pōnam pōnēmus
2nd. Pers. pōnēs pōnētis
3rd. Pers. pōnet pōnent
Sing. Plur.
1st. Pers. iaciam iaciēmus
2nd. Pers. iaciēs iaciētis
3rd. Pers. iaciet iacient
Sing. Plur.
1st. Pers. audiam audiēmus
2nd. Pers. audiēs audiētis
3rd. Pers. audiet audient
Sing. Plur.
1st. Pers. erō erimus
2nd. Pers. eris eritis
3rd. Pers. erit erunt

Future Indicative Passive

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsābor pulsābimur
2nd. Pers. pulsāberis pulsābiminī
3rd. Pers. pulsābitur pulsābuntur
Sing. Plur.
1st. Pers. vidēbor vidēbimur
2nd. Pers. vidēberis vidēbiminī
3rd. Pers. vidēbitur vidēbuntur
Sing. Plur.
1st. Pers. pōnar pōnēmur
2nd. Pers. pōnēris pōnēminī
3rd. Pers. pōnētur pōnentur
Sing. Plur.
1st. Pers. iaciar iaciēmur
2nd. Pers. iaciēris iaciēminī
3rd. Pers. iaciētur iacientur
Sing. Plur.
1st. Pers. audiar audiēmur
2nd. Pers. audiēris audiēminī
3rd. Pers. audiētur audientur

Perfect Indicative Active

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsāvī pulsāvimus
2nd. Pers. pulsāvistī pulsāvistis
3rd. Pers. pulsāvit pulsāvērunt
Sing. Plur.
1st. Pers. vīdī vīdimus
2nd. Pers. vīdistī vīdistis
3rd. Pers. vīdit vīdērunt
Sing. Plur.
1st. Pers. posuī posuimus
2nd. Pers. posuistī posuistis
3rd. Pers. posuit posuērunt
Sing. Plur.
1st. Pers. iēcī iēcimus
2nd. Pers. iēcistī iēcistis
3rd. Pers. iēcit iēcērunt
Sing. Plur.
1st. Pers. audīvī audīvimus
2nd. Pers. audīvistī audīvistis
3rd. Pers. audīvit audīvērunt
Sing. Plur.
1st. Pers. fuī fuimus
2nd. Pers. fuistī fuistis
3rd. Pers. fuit fuērunt

There tends to be a lot of variety in the perfect stems. Lingua Latīna (and most Latin textbooks) will give you the perfect stem (the part not in bold.) My advice is not to get too worked up about it. You can visit this link if you'd like a detailed explanation, but in my opinion the best way is to just memorize the endings (-ī, -isti, -it, etc.) and then just keep a careful eye on the marginal notes. If you're doing the pēnsa and exercitia, as you should be, then you will be tested on this regularly. I rarely forget perfect forms now.

Perfect Indicative Passive

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsātus sum pulsātī sumus
2nd. Pers. pulsātus es pulsātī estis
3rd. Pers. pulsātus est pulsātī sunt
Sing. Plur.
1st. Pers. vīsus sum vīsī sumus
2nd. Pers. vīsus es vīsī estis
3rd. Pers. vīsus est vīsī sunt
Sing. Plur.
1st. Pers. positus sum positī sumus
2nd. Pers. positus es positī estis
3rd. Pers. positus est positī sunt
Sing. Plur.
1st. Pers. iactus sum iactī sumus
2nd. Pers. iactus es iactī estis
3rd. Pers. iactus est iactī sunt
Sing. Plur.
1st. Pers. audītus sum audītī sumus
2nd. Pers. audītus es audītī estis
3rd. Pers. audītus est audītī sunt

The perfect indicative passive is formed by combining the perfect participle (pulsātus) with the present indicative active of esse. As is the case with the perfect stems, don't get too scared of these. Lingua Latīna spells them out to you clearly. Worth pointing out is that the perfect participle is a first/second declension adjective. So if the subject is feminine, it would be pulsāta est. For neuters it would be pulsātum est.

Pluperfect Indicative Active

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsāveram pulsāverāmus
2nd. Pers. pulsāverās pulsāverātis
3rd. Pers. pulsāverat pulsāverant
Sing. Plur.
1st. Pers. vīderam vīderāmus
2nd. Pers. vīderās vīderātis
3rd. Pers. vīderat vīderant
Sing. Plur.
1st. Pers. posueram posuerāmus
2nd. Pers. posuerās posuerātis
3rd. Pers. posuerat posuerant
Sing. Plur.
1st. Pers. iēceram iēcerāmus
2nd. Pers. iēcerās iēcerātis
3rd. Pers. iēcerat iēcerant
Sing. Plur.
1st. Pers. audīveram audīverāmus
2nd. Pers. audīverās audīverātis
3rd. Pers. audīverat audīverant
Sing. Plur.
1st. Pers. fueram fuerāmus
2nd. Pers. fuerās fuerātis
3rd. Pers. fuerat fuerant

The pluperfect indicative active is formed by combining the perfect stem with the imperfect indicative active of esse.

Pluperfect Indicative Passive

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsātus eram pulsātī erāmus
2nd. Pers. pulsātus erās pulsātī erātis
3rd. Pers. pulsātus erat pulsātī erant
Sing. Plur.
1st. Pers. vīsus eram vīsī erāmus
2nd. Pers. vīsus erās vīsī erātis
3rd. Pers. vīsus erat vīsī erant
Sing. Plur.
1st. Pers. positus eram positī erāmus
2nd. Pers. positus erās positī erātis
3rd. Pers. positus erat positī erant
Sing. Plur.
1st. Pers. iactus eram iactī erāmus
2nd. Pers. iactus erās iactī erātis
3rd. Pers. iactus erat iactī erant
Sing. Plur.
1st. Pers. audītus eram audītī erāmus
2nd. Pers. audītus erās audītī erātis
3rd. Pers. audītus erat audītī erant

You should start to see a pattern emerge.

Future Perfect Indicative Active

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsāverō pulsāverimus
2nd. Pers. pulsāveris pulsāveritis
3rd. Pers. pulsāverit pulsāverint
Sing. Plur.
1st. Pers. vīderō vīderimus
2nd. Pers. vīderis vīderitis
3rd. Pers. vīderit vīderint
Sing. Plur.
1st. Pers. posuerō posuerimus
2nd. Pers. posueris posueritis
3rd. Pers. posuerit posuerint
Sing. Plur.
1st. Pers. iēcerō iēcerimus
2nd. Pers. iēceris iēceritis
3rd. Pers. iēcerit iēcerint
Sing. Plur.
1st. Pers. audīverō audīverimus
2nd. Pers. audīveris audīveritis
3rd. Pers. audīverit audīverint
Sing. Plur.
1st. Pers. fuerō fuerimus
2nd. Pers. fueris fueritis
3rd. Pers. fuerit fuerint

The case endings here are identical to the future indicative active of esse, but with the third person plural erunt becoming erint.

Future Perfect Indicative Passive

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsātus erō pulsātī erimus
2nd. Pers. pulsātus eris pulsātī eritis
3rd. Pers. pulsātus erit pulsātī erunt
Sing. Plur.
1st. Pers. vīsus erō vīsī erimus
2nd. Pers. vīsus eris vīsī eritis
3rd. Pers. vīsus erit vīsī erunt
Sing. Plur.
1st. Pers. positus erō positī erimus
2nd. Pers. positus eris positī eritis
3rd. Pers. positus erit positī erunt
Sing. Plur.
1st. Pers. iactus erō iactī erimus
2nd. Pers. iactus eris iactī eritis
3rd. Pers. iactus erit iactī erunt
Sing. Plur.
1st. Pers. audītus erō audītī erimus
2nd. Pers. audītus eris audītī eritis
3rd. Pers. audītus erit audītī erunt

Present Subjunctive Active

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsem pulsēmus
2nd. Pers. pulsēs pulsētis
3rd. Pers. pulset pulsent
Sing. Plur.
1st. Pers. videam videāmus
2nd. Pers. videās videātis
3rd. Pers. videat videant
Sing. Plur.
1st. Pers. pōnam pōnāmus
2nd. Pers. pōnās pōnātis
3rd. Pers. pōnat pōnant
Sing. Plur.
1st. Pers. iaciam iaciāmus
2nd. Pers. iaciās iaciātis
3rd. Pers. iaciat iaciant
Sing. Plur.
1st. Pers. audiam audiāmus
2nd. Pers. audiās audiātis
3rd. Pers. audiat audiant
Sing. Plur.
1st. Pers. sim sīmus
2nd. Pers. sīs sītis
3rd. Pers. sit sint

Present Subjunctive Passive

Sing. Plur.
1st. Pers. pulser pulsēmur
2nd. Pers. pulsēris pulsēminī
3rd. Pers. pulsētur pulsentur
Sing. Plur.
1st. Pers. videar videāmur
2nd. Pers. videāris videāminī
3rd. Pers. videātur videantur
Sing. Plur.
1st. Pers. pōnar pōnāmur
2nd. Pers. pōnāris pōnāminī
3rd. Pers. pōnātur pōnantur
Sing. Plur.
1st. Pers. iaciar iaciāmur
2nd. Pers. iaciāris iaciāminī
3rd. Pers. iaciātur iaciantur
Sing. Plur.
1st. Pers. audiar audiāmur
2nd. Pers. audiāris audiāminī
3rd. Pers. audiātur audiantur

Imperfect Subjunctive Active

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsārem pulsārēmus
2nd. Pers. pulsārēs pulsārētis
3rd. Pers. pulsāret pulsārent
Sing. Plur.
1st. Pers. vidērem vidērēmus
2nd. Pers. vidērēs vidērētis
3rd. Pers. vidēret vidērent
Sing. Plur.
1st. Pers. pōnerem pōnerēmus
2nd. Pers. pōnerēs pōnerētis
3rd. Pers. pōneret pōnerent
Sing. Plur.
1st. Pers. iacerem iacerēmus
2nd. Pers. iacerēs iacerētis
3rd. Pers. iaceret iacerent
Sing. Plur.
1st. Pers. audīrem audīrēmus
2nd. Pers. audīrēs audīrētis
3rd. Pers. audīret audīrent
Sing. Plur.
1st. Pers. essem essēmus
2nd. Pers. essēs essētis
3rd. Pers. esset essent

A helpful hint is that, for whatever reason, the endings for this case are formed by adding the common endings -m, -s, -t, -mus, -tis, and -nt to the infinitives. Even for esse.

Imperfect Subjunctive Passive

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsārer pulsārēmur
2nd. Pers. pulsārēris pulsārēminī
3rd. Pers. pulsārētur pulsārentur
Sing. Plur.
1st. Pers. vidērer vidērēmur
2nd. Pers. vidērēris vidērēminī
3rd. Pers. vidērētur vidērentur
Sing. Plur.
1st. Pers. pōnerer pōnerēmur
2nd. Pers. pōnerēris pōnerēminī
3rd. Pers. pōnerētur pōnerentur
Sing. Plur.
1st. Pers. iacerer iacerēmur
2nd. Pers. iacerēris iacerēminī
3rd. Pers. iacerētur iacerentur
Sing. Plur.
1st. Pers. audīrer audīrēmur
2nd. Pers. audīrēris audīrēminī
3rd. Pers. audīrētur audīrentur

Perfect Subjunctive Active

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsāverim pulsāverīmus
2nd. Pers. pulsāverīs pulsāverītis
3rd. Pers. pulsāverit pulsāverint
Sing. Plur.
1st. Pers. vīderim vīderīmus
2nd. Pers. vīderīs vīderītis
3rd. Pers. vīderit vīderint
Sing. Plur.
1st. Pers. posuerim posuerīmus
2nd. Pers. posuerīs posuerītis
3rd. Pers. posuerit posuerint
Sing. Plur.
1st. Pers. iēcerim iēcerīmus
2nd. Pers. iēcerīs iēcerītis
3rd. Pers. iēcerit iēcerint
Sing. Plur.
1st. Pers. audīverim audīverīmus
2nd. Pers. audīverīs audīverītis
3rd. Pers. audīverit audīverint
Sing. Plur.
1st. Pers. fuerim fuerīmus
2nd. Pers. fuerīs fuerītis
3rd. Pers. fuerit fuerint

Perfect Subjunctive Passive

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsātus sim pulsātī sīmus
2nd. Pers. pulsātus sīs pulsātī sītis
3rd. Pers. pulsātus sit pulsātī sint
Sing. Plur.
1st. Pers. vīsus sim vīsī sīmus
2nd. Pers. vīsus sīs vīsī sītis
3rd. Pers. vīsus sit vīsī sint
Sing. Plur.
1st. Pers. positus sim positī sīmus
2nd. Pers. positus sīs positī sītis
3rd. Pers. positus sit positī sint
Sing. Plur.
1st. Pers. iactus sim iactī sīmus
2nd. Pers. iactus sīs iactī sītis
3rd. Pers. iactus sit iactī sint
Sing. Plur.
1st. Pers. audītus sim audītī sīmus
2nd. Pers. audītus sīs audītī sītis
3rd. Pers. audītus sit audītī sint

Pluperfect Subjunctive Active

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsāvissem pulsāvissēmus
2nd. Pers. pulsāvissēs pulsāvissētis
3rd. Pers. pulsāvisset pulsāvissent
Sing. Plur.
1st. Pers. vīdissem vīdissēmus
2nd. Pers. vīdissēs vīdissētis
3rd. Pers. vīdisset vīdissent
Sing. Plur.
1st. Pers. posuissem posuissēmus
2nd. Pers. posuissēs posuissētis
3rd. Pers. posuisset posuissent
Sing. Plur.
1st. Pers. iēcissem iēcissēmus
2nd. Pers. iēcissēs iēcissētis
3rd. Pers. iēcisset iēcissent
Sing. Plur.
1st. Pers. audīvissem audīvissēmus
2nd. Pers. audīvissēs audīvissētis
3rd. Pers. audīvisset audīvissent
Sing. Plur.
1st. Pers. fuissem fuissēmus
2nd. Pers. fuissēs fuissētis
3rd. Pers. fuisset fuissent

Pluperfect Subjunctive Passive

Sing. Plur.
1st. Pers. pulsātus essem pulsātī essēmus
2nd. Pers. pulsātus essēs pulsātī essētis
3rd. Pers. pulsātus esset pulsātī essent
Sing. Plur.
1st. Pers. vīsus essem vīsī essēmus
2nd. Pers. vīsus essēs vīsī essētis
3rd. Pers. vīsus esset vīsī essent
Sing. Plur.
1st. Pers. positus essem positī essēmus
2nd. Pers. positus essēs positī essētis
3rd. Pers. positus esset positī essent
Sing. Plur.
1st. Pers. iactus essem iactī essēmus
2nd. Pers. iactus essēs iactī essētis
3rd. Pers. iactus esset iactī essent
Sing. Plur.
1st. Pers. audītus essem audītī essēmus
2nd. Pers. audītus essēs audītī essētis
3rd. Pers. audītus esset audītī essent

Imperative

Active Passive
Sing. pulsā pulsāre
Plur. pulsāte pulsāminī
Act. Pass.
Sing. vidē vidēre
Plur. vidēte vidēminī
Act. Pass.
Sing. pōne pōnere
Plur. pōnite pōniminī
Act. Pass.
Sing. iace iacere
Plur. iacite iaciminī
Act. Pass.
Sing. audī audīre
Plur. audīte audīminī
Act.
Sing. es
Plur. este

Infinitive

Act. Pass.
Present pulsāre pulsārī
Perfect pulsāvisse pulsātum esse
Future pulsātūrum esse pulsātum īrī
Act. Pass.
Pres. vidēre vidērī
Perf. vīdisse vīsum esse
Fut. vīsūrum esse vīsum īrī
Act. Pass.
Pres. pōnere pōnī
Perf. posuisse positum esse
Fut. positūrum esse positum īrī
Act. Pass.
Pres. iacere iacī
Perf. iēcisse iactum esse
Fut. iactūrum esse iactum īrī
Act. Pass.
Pres. audīre audī
Perf. audīvisse audītum esse
Fut. audītūrum esse audītum īrī
Act.
Pres. esse
Perf. fuisse
Fut. futūrum esse

Participles

Act. Pass.
Pres. pulsāns
pulsantis
-
Perf. - pulsātus
Fut. pulsātūrus pulsandus
Act. Pass.
Pres. vidēns
videntis
-
Perf. - vīsus
Fut. vīsūrus videndus
Act. Pass.
Pres. pōnēns
pōnentis
-
Perf. - positus
Fut. positūrus pōnendus
Act. Pass.
Pres. iaciēns
iacientis
-
Perf. - iactus
Fut. iactūrus iaciendus
Act. Pass.
Pres. audiēns
audientis
-
Perf. - audītus
Fut. audītūrus audiendus

Esse only has a future active participle: futūrus.

All other participles are declined like adjectives of the first and second declension. The present participle is declined like adjectives of the third declension:

M./F. Neut.
Sing. Plur. Sing. Plur.
Nom. pulsāns pulsantēs pulsāns pulsantia
Gen. pulsantis pulsantium pulsantis pulsantium
Dat. pulsantī pulsantibus pulsantī pulsantibus
Acc. pulsantem pulsantēs pulsāns pulsantia
Abl. pulsante pulsantibus pulsante pulsantibus

The ablative singular ending can also be .

Gerund

The gerund is a verbal noun. It is declined exactly like a masculine second declension noun, without a nominative form:

Gen. pulsandī
Dat. pulsandō
Acc. pulsandum
Abl. pulsandō

You may look to the future passive participle as an example of what the nominative form could be, but keep in mind that the gerund, in actuality, does not have a nominative form:

Nom. videndus
Gen. videndī
Dat. videndō
Acc. videndum
Abl. videndō
Nom. pōnendus
Gen. pōnendī
Dat. pōnendō
Acc. pōnendum
Abl. pōnendō
Nom. iaciendus
Gen. iaciendī
Dat. iaciendō
Acc. iaciendum
Abl. iaciendō
Nom. audiendus
Gen. audiendī
Dat. audiendō
Acc. audiendum
Abl. audiendō

Supine

The supine is another verbal noun. It is declined like a fourth declension noun, but with only an accusative and ablative singular form. Combine the case endings with the perfect participle stem:

Acc. pulsātum
Abl. pulsātū
Acc. vīsum
Abl. vīsū
Acc. positum
Abl. positū
Acc. iactum
Abl. iactū
Acc. audītum
Abl. audītū

Some Common Irregular Verbs

īre, to go

Indicative

Present Active
Sing. Plur.
1st Pers. īmus
2nd Pers. īs ītis
3rd Pers. it eunt
Pres. Passive
Sing. Plur.
1st Pers. eōr īmur
2nd Pers. īris īminī
3rd Pers. ītur euntur
Imperfect Act.
Sing. Plur.
1st Pers. ībam ībamus
2nd Pers. ībās ībātis
3rd Pers. ībat ībant
Imperf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. ībar ībamur
2nd Pers. ībāris ībāminī
3rd Pers. ībātur ībantur
Future Act.
Sing. Plur.
1st Pers. ībō ībimus
2nd Pers. ībis ībitis
3rd Pers. ībit ībunt
Fut. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. ībōr ībimur
2nd Pers. īberis ībiminī
3rd Pers. ībitur ībuntur
Perfect Act.
Sing. Plur.
1st Pers. iimus
2nd Pers. īstī īstis
3rd Pers. iit iērunt
Perf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. itus sum itī sumus
2nd Pers. itus es itī estis
3rd Pers. itus est itī sunt
Pluperfect Act.
Sing. Plur.
1st Pers. ieram ierāmus
2nd Pers. ierās ierātis
3rd Pers. ierat ierant
Pluperf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. itus eram itī erāmus
2nd Pers. itus erās itī erātis
3rd Pers. itus erat itī erant
Future Perfect Act.
Sing. Plur.
1st Pers. ierō ierimus
2nd Pers. ieris ieritis
3rd Pers. ierit ierint
Fut. Perf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. itus erō itī erimus
2nd Pers. itus eris itī eritis
3rd Pers. itus erit itī erunt

Subjunctive

Pres. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. eam eāmus
2nd Pers. eās eātis
3rd Pers. eat eant
Pres. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. ear eāmur
2nd Pers. eāris eāminī
3rd Pers. eātur eantur
Imperf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. īrem īrēmus
2nd Pers. īrēs īrētis
3rd Pers. īret īrent
Imperf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. īrer īrēmur
2nd Pers. īrēris īrēminī
3rd Pers. īrētur īrentur
Perf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. ierim ierīmus
2nd Pers. ierīs ierītis
3rd Pers. ierit ierint
Perf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. itus sim itī sīmus
2nd Pers. itus sīs itī sītis
3rd Pers. itus sit itī sint
Pluperf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. īssem īssēmus
2nd Pers. īssēs īssētis
3rd Pers. īsset īssent
Pluperf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. itus essem itī essēmus
2nd Pers. itus essēs itī essētis
3rd Pers. itus esset itī essent

Other Forms

Imperative
Act. Pass.
Sing. ī īre
Plur. īte īminī
Infinitive
Act. Pass.
Pres. īre īrī
Perf. īsse itum esse
Fut. itūrum esse itum īrī
Participle
Act. Pass.
Pres. iēns -
Perf. - itus
Fut. itūrus eundus
Gerund
Gen. eundī
Dat. eundō
Acc. eundum
Abl. eundō
Supine
Acc. itum
Abl. itū

ferre, to carry

Indicative

Pres. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. ferō ferimus
2nd Pers. fers fertis
3rd Pers. fert ferunt
Pres. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. feror ferimur
2nd Pers. ferris feriminī
3rd Pers. fertur feruntur
Imperf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. ferēbam ferēbāmus
2nd Pers. ferēbās ferēbātis
3rd Pers. ferēbat ferēbant
Imperf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. ferēbar ferēbāmur
2nd Pers. ferēbāri ferēbāminī
3rd Pers. ferēbātur ferēbantur
Fut. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. feram ferēmus
2nd Pers. ferēs ferētis
3rd Pers. feret ferent
Fut. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. ferar ferēmur
2nd Pers. ferēris ferēminī
3rd Pers. ferētur ferentur
Perf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. tulī tulimus
2nd Pers. tulistī tulistis
3rd Pers. tulit tulērunt
Perf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. lātus sum lātī sumus
2nd Pers. lātus es lātī estis
3rd Pers. lātus est lātī estis
Pluperf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. tuleram tulerāmus
2nd Pers. tulerās tulerātis
3rd Pers. tulerat tulerant
Pluperf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. lātus eram lātī erāmus
2nd Pers. lātus erās lātī erātis
3rd Pers. lātus erat lātī erant
Fut. Perf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. tulerō tulerimus
2nd Pers. tuleris tuleritis
3rd Pers. tulerit tulerint
Fut. Perf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. lātus erō lātī erimus
2nd Pers. lātus eris lātī eritis
3rd Pers. lātus erit lātī erunt

Subjunctive

Pres. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. feram ferāmus
2nd Pers. ferās ferātis
3rd Pers. ferat ferant
Pres. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. ferar ferāmur
2nd Pers. ferāris ferāminī
3rd Pers. ferātur ferantur
Imperf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. ferrem ferrēmus
2nd Pers. ferrēs ferrētis
3rd Pers. ferret ferrent
Imperf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. ferrer ferrēmur
2nd Pers. ferrēris ferrēminī
3rd Pers. ferrētur ferrentur
Perf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. tulerim tulerīmus
2nd Pers. tulerīs tulerītis
3rd Pers. tulerit tulerint
Perf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. lātus sim lātī sīmus
2nd Pers. lātus sīs lātī sītis
3rd Pers. lātus sit lātī sint
Pluperf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. tulissem tulissēmus
2nd Pers. tulissēs tulissētis
3rd Pers. tulisset tulissent
Pluperf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. lātus essem lātī essēmus
2nd Pers. lātus essēs lātī essētis
3rd Pers. lātus esset lātī essent

Other Forms

Imperative
Act. Pass.
Sing. fer ferre
Plur. ferte feriminī
Infinitive
Act. Pass.
Pres. ferre ferrī
Perf. tulisse lātum esse
Fut. lātūrum esse lātum īrī
Participle
Act. Pass.
Pres. ferēns -
Perf. - lātus
Fut. lātūrus ferendus
Gerund
Gen. ferendī
Dat. ferendō
Acc. ferendum
Abl. ferendō
Supine
Acc. lātum
Abl. lātū

posse, to be able to

Posse has no passive forms.

Indicative

Present
Sing. Plur.
1st Pers. possum possumus
2nd Pers. potes potestis
3rd Pers. potest possunt
Imperfect
Sing. Plur.
1st Pers. poteram poterāmus
2nd Pers. poterās poterātis
3rd Pers. poterat poterant
Future
Sing. Plur.
1st Pers. poterō poterimus
2nd Pers. poteris poteritis
3rd Pers. poterit poterunt
Perfect
Sing. Plur.
1st Pers. potuī potuimus
2nd Pers. potuistī potuistis
3rd Pers. potuit potuērunt
Pluperfect
Sing. Plur.
1st Pers. potueram potuerāmus
2nd Pers. potuerās potuerātis
3rd Pers. potuerat potuerant
Future Perfect
Sing. Plur.
1st Pers. potuerō potuerimus
2nd Pers. potueris potueritis
3rd Pers. potuerit potuerint

Subjunctive

Present
Sing. Plur.
1st Pers. possim possīmus
2nd Pers. possīs possītis
3rd Pers. possit possint
Imperfect
Sing. Plur.
1st Pers. possem possēmus
2nd Pers. possēs possētis
3rd Pers. posset possent
Perfect
Sing. Plur.
1st Pers. potuerim potuerīmus
2nd Pers. potuerīs potuerītis
3rd Pers. potuerit potuerint
Pluperfect
Sing. Plur.
1st Pers. potuissem potuissēmus
2nd Pers. potuissēs potuissētis
3rd Pers. potuisset potuissent

Other Forms

Infinitive
Pres. posse
Perf. potuisse
Participle
Pres. potēns

velle, to want

Velle also lacks passive forms.

Indicative

Present
Sing. Plur.
1st Pers. volō volumus
2nd Pers. vīs vultis
3rd Pers. vult volunt
Imperfect
Sing. Plur.
1st Pers. volēbam volēbāmus
2nd Pers. volēbās volēbātis
3rd Pers. volēbat volēbant
Future
Sing. Plur.
1st Pers. volam volēmus
2nd Pers. volēs volētis
3rd Pers. volet volent
Perfect
Sing. Plur.
1st Pers. voluī voluimus
2nd Pers. voluistī voluistis
3rd Pers. voluit voluērunt
Pluperfect
Sing. Plur.
1st Pers. volueram voluerāmus
2nd Pers. voluerās voluerātis
3rd Pers. voluerat voluerant
Future Perfect
Sing. Plur.
1st Pers. voluerō voluerimus
2nd Pers. volueris volueritis
3rd Pers. voluerit voluerint

Subjunctive

Present
Sing. Plur.
1st Pers. velim velīmus
2nd Pers. velīs velītis
3rd Pers. velit velint
Imperfect
Sing. Plur.
1st Pers. vellem vellēmus
2nd Pers. vellēs vellētis
3rd Pers. vellet vellent
Perfect
Sing. Plur.
1st Pers. voluerim voluerīmus
2nd Pers. voluerīs voluerītis
3rd Pers. voluerit voluerint
Pluperfect
Sing. Plur.
1st Pers. voluissem voluissēmus
2nd Pers. voluissēs voluissētis
3rd Pers. voluisset voluissent

Other Forms

Infinitive
Pres. velle
Perf. voluisse

nōlle, to not want

Like velle, nōlle has no passive form. However, it does have an imperative form, which means "do not." It is declined similarly to velle.

Indicative

Participle
Pres. volēns
Present
Sing. Plur.
1st Pers. nōlō nōlumus
2nd Pers. nōn vīs nōn vultis
3rd Pers. nōn vult nōlunt
Imperfect
Sing. Plur.
1st Pers. nōlēbam nōlēbāmus
2nd Pers. nōlēbās nōlēbātis
3rd Pers. nōlēbat nōlēbant
Future
Sing. Plur.
1st Pers. nōlam nōlēmus
2nd Pers. nōlēs nōlētis
3rd Pers. nōlet nōlent
Perfect
Sing. Plur.
1st Pers. nōluī nōluimus
2nd Pers. nōluistī nōluistis
3rd Pers. nōluit nōluērunt
Pluperfect
Sing. Plur.
1st Pers. nōlueram nōluerāmus
2nd Pers. nōluerās nōluerātis
3rd Pers. nōluerat nōluerant
Future Perfect
Sing. Plur.
1st Pers. nōluerō nōluerimus
2nd Pers. nōlueris nōlueritis
3rd Pers. nōluerit nōluerint

Subjunctive

Present
Sing. Plur.
1st Pers. nōlim nōlīmus
2nd Pers. nōlīs nōlītis
3rd Pers. nōlit nōlint
Imperfect
Sing. Plur.
1st Pers. nōllem nōllēmus
2nd Pers. nōllēs nōllētis
3rd Pers. nōllet nōllent
Perfect
Sing. Plur.
1st Pers. nōluerim nōluerimus
2nd Pers. nōlueris nōlueritis
3rd Pers. nōluerit nōluerint
Pluperfect
Sing. Plur.
1st Pers. nōluissem nōluissēmus
2nd Pers. nōluissēs nōluissētis
3rd Pers. nōluisset nōluissent

Other Forms

Imperative
Sing. nōlī
Plur. nōlīte
Infinitive
Pres. nōlle
Perf. nōluisse
Participle
Pres. nōlēns

facere, to do, to make

Facere is declined like a third conjugation verb ending in -iō in the active, but irregularly in the passive.

Indicative

Pres. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. faciō facimus
2nd Pers. facis facitis
3rd Pers. facit faciunt
Pres. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. fīō fīmus
2nd Pers. fīs fītis
3rd Pers. fit fīunt
Imperf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. faciēbam faciēbāmus
2nd Pers. faciēbās faciēbātis
3rd Pers. faciēbat faciēbant
Imperf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. fīēbam fīēbāmus
2nd Pers. fīēbās fīēbātis
3rd Pers. fīēbat fīēbant
Fut. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. faciam faciēmus
2nd Pers. faciēs faciētis
3rd Pers. faciet facient
Fut. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. fīam fīēmus
2nd Pers. fīēs fīētis
3rd Pers. fīet fīent
Perf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. fēcī fēcimus
2nd Pers. fēcistī fēcistis
3rd Pers. fēcit fēcērunt
Perf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. factus sum factī sumus
2nd Pers. factus es factī estis
3rd Pers. factus est factī sunt
Pluperf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. fēceram fēcerāmus
2nd Pers. fēcerās fēcerātis
3rd Pers. fēcerat fēcerant
Pluperf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. factus eram factī erāmus
2nd Pers. factus erās factī erātis
3rd Pers. factus erat factī erant
Fut. Perf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. fēcerō fēcerimus
2nd Pers. fēceris fēceritis
3rd Pers. fēcerit fēcerint
Fut. Perf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. factus erō factī erimus
2nd Pers. factus eris factī eritis
3rd Pers. factus erit factī erunt

Subjunctive

Pres. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. faciam faciāmus
2nd Pers. faciās faciātis
3rd Pers. faciat faciant
Pres. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. fīam fīāmus
2nd Pers. fīās fīātis
3rd Pers. fīat fīant
Imperf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. facerem facerēmus
2nd Pers. facerēs facerētis
3rd Pers. faceret facerent
Imperf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. fierem fierēmus
2nd Pers. fierēs fierētis
3rd Pers. fieret fierent
Perf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. fēcerim fēcerīmus
2nd Pers. fēcerīs fēcerītis
3rd Pers. fēcerit fēcerint
Perf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. factus sim factī sīmus
2nd Pers. factus sīs factī sītis
3rd Pers. factus sit factī sint
Pluperf. Act.
Sing. Plur.
1st Pers. fēcissem fēcissēmus
2nd Pers. fēcissēs fēcissētis
3rd Pers. fēcisset fēcissent
Pluperf. Pass.
Sing. Plur.
1st Pers. factus essem factī essēmus
2nd Pers. factus essēs factī essētis
3rd Pers. factus esset factī essent

Other Forms

Imperative
Act. Pass.
Sing. fac
Plur. facite fīte
Infinitive
Act. Pass.
Pres. facere fierī
Perf. fēcisse factum esse
Fut. factūrum esse factum īrī
Participle
Act. Pass.
Pres. faciēns -
Perf. - factus
Fut. factūrus faciendus
Gerund
Gen. faciendī
Dat. faciendō
Acc. faciendum
Abl. faciendō
Supine
Acc. factum
Abl. factū

More Resources & Information

Chapter Guide

Personally, when I did the exercises for the Dowling Method, I just did all of the declensions and conjugations before starting the book. However, some people probably find the idea of reading Latin to be too exciting to wait for. Make no mistake, Dowling is correct: You can't avoid doing the work if you want to do... well... anything well. Still, if you're eager to begin reading and don't want to immediately spend the couple of weeks it takes to memorize these tables, I've decided to write up a little chapter guide for the declensions and conjugations introduced in each chapter. That way you can spend the day memorizing a specific declension and then immediately put your memory to the test. If you've already committed the tables to memory, you might find this guide helpful as a way to jog your memory. I don't know if this is more effective than following the method the way Dowling intended. That'll be up to you to decide.

Nouns only appear in the nominative and ablative, although I would still recommend committing the entire table to memory. I think it's just more convenient that way, your mileage may vary. The verb esse only appears in the present indicative active, and only in the third person. In fact, most verbs will only appear in the third person for quite a while. I would still recommend you memorize the first and second person forms as well.

*This is significant because the third person plural ending is -iunt instead of -unt.

The remaining chapters are a rapid-fire of different verb conjugations, with each chapter introducing a new tense or mood. There is some variation, some chapters introduce verbal nouns, etc. When you start a new chapter, skip ahead to the Grammatica Latīna and see what is introduced in the chapter, then practice it before you start reading. If you've gotten this far into the book, I think you have well since proven that you can be trusted on your own. If there's anything you think I missed, feel free to contact me.

Written May 21, 2021


← Go Back